Wizja projektu

Planowana koncepcja uwzględnia potrzeby otwartego miasta: do mieszkania, do życia, do pracy, do wypoczynku.

Projekt Stoczni Centrum Gdańsk to budowa nowoczesnej, wielofunkcyjnej dzielnicy miasta będącego odpowiedzią na potrzeby współczesności z jednoczesnym poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Planowana koncepcja pozwoli stworzyć nowe atrakcyjne miejsca w Gdańsku, gdzie ulice Elektryków, Narzędziowców, Stolarzy czy Niterów staną się miejscem pracy, zamieszkania i odpoczynku z dostępem do nabrzeża.

Koncepcja

Zabytkowe hale oraz charakterystyczne dla tego terenu dźwigi i budynki pozostaną na swoim miejscu
Koncepcja zakłada wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę w centrum Młodego Miasta wzdłuż nabrzeża z zachowaniem historycznych ciągów komunikacyjnych i siatki ulic, co pozwoli na stworzenie warunków dla przyszłych użytkowników, w tym mieszkańców, do trwałego ożywienia dzielnicy.

Historia

Planowana koncepcja oparta jest o historyczną siatkę ulic dawnej Stoczni Gdańskiej.
Powstająca dzielnica ma stać się częścią Gdańska i stanowić żywą tkankę nowoczesnej aglomeracji.
Nowe obiekty powstają w pobliżu istniejących stoczniowych żurawi, hal i budynków biurowych dawnej stoczni.

Zieleń

W koncepcji nie brakuje zieleni, parków i skwerów.
W pobliżu najważniejszych historycznie budynków planowane są skwery, place i trakty piesze, które pozwolą je wyeksponować, a dzięki temu przybliżyć mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym dawne tereny stoczniowe.

Oprócz walorów estetycznych, place pełnić mają również funkcje integracji społecznej w zielonej otulinie. Wzdłuż Martwej Wisły zaplanowano zielone bulwary, którymi będzie można przejść od Młodego Miasta aż do Żurawia.

Architekci

Zgodnie z filozofią pracowni JEMS Architekci, o każdej budowli, w której funkcjonować ma człowiek mówią "dom".
To koncepcja, która żyje i będzie podlegać modyfikacjom, w zależności od potrzeb mieszkańców – mówią Paweł Majkusiak i Maciej Rydz z pracowni Jems architekci

Dla nas architektów praca nad projektem Stoczni Centrum Gdańsk jest swoistą podróżą w czasie.

Jest odkrywaniem na nowo tego miejsca z jego stoczniowym klimatem, pokrytego wieloma warstwami farby i rdzy korodujących stalowych konstrukcji, wielokolorowych pokładów farb i struktur. Wszystko to stało się inspiracją i kierunkiem poszukiwań rozwiązań projektowych.

Inwestor

Jakość to nasza myśl przewodnia w odniesieniu do architektury, którą chcemy wprowadzić na terenie Młodego Miasta – mówi Krzysztof Sobolewski, prezes zarządu spółki SCG realizującej projekt Stocznia Centrum Gdańsk. Powstająca dzielnica ma stać się częścią Młodego Miasta i stanowić żywą tkankę nowoczesnej aglomeracji.

Obecnie koncentrujemy się na ciągłym dopracowywaniu koncepcji i adaptacji zaleceń Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To długoletni proces projektowy, który rozpoczęliśmy w 2017 r.

Warto też wspomnieć o planie zagospodarowania przestrzennego, który dla obszaru Młodego Miasta nie była aktualizowany od ponad 17 lat. Działania projektowe wymagają wykorzystania specustawy mieszkaniowej o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych.

Równoległe prowadzona jest rewitalizacja obiektów o wartościach historycznych, w tym dawnego budynku wydziału W4 przy ul. Elektryków oraz budynku Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej.